Obecné rady ke svatebnímu focení

Muž by měl být gentleman

Dělá mi radost, když  se ženich chová jako gentleman a učitě i jeho novomanželka jej za to patřičně ocení.  Pro většinu mužů jsou tyto řádky zbytečné a není třeba to zdůrazňovat, ale někomu to může zachránit šťastný vstup do manželství.

Brýle nebo kontaktní čočky

Správné rozhodnutí je dilematem snad každého, kdo pro ostřejší zrak musí mít nějakou tu dioptrii navíc. Z pohledu fotografa je to jasné, čočky! Při pohledu z boku nejsou oči vůbec vidět, jelikož zavazí nožky brýlí. Obecně se světlo odráží od skla a oči opět nejsou dobře vidět, v lepší případě vám pouze stín z horní hrany obrouček rozdělí oko na dvě části.
Rozhodnete-li se ale použít brýle, tak nejlépe antireflexní. Boleli by vás oči od kontaktních čoček, pak je lepší zvolit brýle, než mít podrážděné oči. Pokud víte, zě vám oči často slzí, tak si s sebou vezměte oční kapky, na které jste zvyklí.

Výběr kytice – když to žena nechá na snoubenci

Zjistěte si, zda snoubenka není alergická na dané kvítí a na pyl. Nejlepší je nechat si vyložit, jakou kytici by si přála. Pokud se budete hojně přemísťovat, je vhodná lehčí a věřte, že každé deko navíc se pronese. V létě zvolte takovou, co vydrží i vyšší teploty a slunečno a rychle nevadne pokud není ve vodě.

Svatební fotograf Brno -Svatba Lenky a Honzy v Bílovicích

Závoj

Pokud se nemůžete rozhodnout, zdali jej chcete a jestli ano, tak jaký? Určitě vybírejte podle toho, jak vám sluší. Zvolením delšího mi určitě uděláte radost, jelikož je to jeden z prvků, který Vás odlišuje od svatebních hostů a se kterým se dobře pracuje při vytváření zajímavých snímků.

Foťte se vzájemně před svatbou při různých příležitostech

Typickou českou náturou je „neradostné“ focení (alespoň se tak všichni tváří) a bohužel se to nezmění jen tak mávnutím kouzelného proutku. Jestliže se neradi fotíte, tak velmi doporučuji vzájemné a opakované pořizování snímků. Následně se nad nimi pobavte se svým partnerem. Třeba zjistíte, jak vám to víc sluší nebo si jen na focení více zvyknete.

Co mít při sobě během dne a co naopak odložit

Ženich nechť si odloží z kapes svého obleku vše (peněženku, klíče, mobil, pero na podpisy, občanky..) až na kapesník, který je vhodnější zvolit látkový. Plné kapsy zbytečně rozšiřují postavu a například peněženkou nafouklá kapsa kalhot vypadá nevkusně. Vše ostatní může předat někomu ze sourozenců, rodičů nebo svědkovi. Nevěsta si může kapesník schovat např. v suché části kytky, kde nebude vidět nebo v malé kabelce.

Svatební zvyky

Nejdůležitější je pověřit osobou, která ví, co vše a kdy se na vás chystá, aby mě zavčas informovala.

Pokud si nepřejete, aby byl určitý zvyk součástí vaší svatby, doporučuji, jako jednu z možností předejití konfliktu, zřídit koordinační osobu pro tuto funkci, která například před vycházením z kostela/obřadní síně oznámí, co a proč se dále bude dít. Nebo na svém svatebním webu napište, co si nepřejete nebo naopak co by vám udělalo radost. Je dobré se o svatebních zvycích pobavit společně s oběma rodiči, protože pokud rodiny pochází z větší vzdálenosti, tak co je někde přirozenou součástí svatby, může být pro druhou stranu nevítané až nepříjemné.

Házení rýže

Tato disciplína je velmi oblíbená, obzvláště pak mezi zákeřnými strýci a nezadanými bratranci. Téměř vždy se zvrhne nevinné házení na odstřelování novomanželů. Připravte na to, že rýže budete mít plné vlasy, nevěsta ji bude mít hluboko za šaty a ženichovi vytvoří z obleku mírně pruhovaný. Kapsám plných rýže lze předejít například tím, že místo rýže se budou házet okvětní lístky nebo si nechat při vycházení z kostele/obřadní síně podat deštník.

Zkouška kadeřnice a vizážistky

Obě zkoušky vřele doporučuji, obzvláště když vás bude upravovat někdo, kdo vás nezná po profesní stránce. Nejenže zjistíte přibližný čas pro vytvoření daného účesu a namalování, ale taky se můžete domluvit na případných úpravách, kdyby vám původní návrh zcela neseděl.

Pro vizáž raději zvolte profesionála který ví, jak líčit pro fotografování a který dokáže využít krásných rysů vašeho obličeje a nedostatky skryje.  Pod kvalitním a dobře naneseným make-upem vám to bude víc slušet. Ideální je použít nesmyvatelné malování (voděodolný makeup).

Pro společné focení v den svatby si prosím s sebou nachystejte rtěnku, pudr a papírky na balení cigaret (k osušení kůže bez toho, aby se ničil make-up).
Slečny, které nejsou zvyklé nosit make-up, ať si jej zkusí několikrát před svatbou, obzláště nanesený kolem očí, aby si zvykly a oči těm citlivějším v den svatby neslzely.

 

Focení detailů

Pokud máte nějaký nápad, jak by se vám líbilo mít vyfocené detaily a drobnosti dotvářející váš velký den, nebojte se ho vyslovit!

Svatební fotograf Brno -Svatba Lenky a Honzy v Bílovicích

Deštník

Doporučuji koupit si před svatbou velký (rodinný) deštník, který bude v neutrální barvě (případně barevně sladěn k vaší svatební barvě). Když vám na svatbě nebude pršet, tak ho budete mít jako krásnou vzpomínku na tento den. V opačném případě se bude velmi hodit při jakémkoli přesunu (pokud nemáte svatbu v zámeckém/hotelovém komplexu). Pro tyto účely prosím použijte firemní deštník s logem jen v krajní nouzi. Zkuste se zeptat i ve svatebním salónu, ze kterého budete mít šaty, zda nepůjčují deštníky.

Kameraman

Pokud máte domluveného někoho, kdo bude natáčet, dejte mi na něj prosím předem kontakt. Bude-li natáčet nějaký kamarád, který jen rád stojí za kamerou nebo natáčí třetí svatbu, tak si s ním ráno budu potřebovat ujasnit kdo kde bude během obřadu stát abychom si vzájemně nezavazeli.

Obecně pak platí čím méně lidí s kamerami a fotoaparáty, tím lépe. Navzájem se pak nepleteme do záběrů ostatních a lehčeji se hledá pěkný záběr. Doporučené maximum je jeden fotograf (nebo dvojice, která je zvyklá spolupracovat) a jeden kameraman (případně s jednou další kamerou na stativu v prostoru). Tedy pokud nechcete, aby na každé druhé fotce za vámi vždy stál někdo s takovým přístrojem a dělal vám druhou hlavu. Navíc pobíhání více osob vás bude mnohem více rozptylovat a „fotografové“ obvykle nic kloudného nepořídí, obzvláště v tmavších prostorách.

Je vhodné svatebčany předem upozornit, že svatba bude focena profesionálním fotografem a že ti co mají fotoaparát, ať jej po dobu obřadu raději nechají v klidu na teplém místě a pokud budou chtít, tak snímky po svatbě dostanou.

Čas příjezdu fotografa a délka focení

Pokud si přejete, aby váš svatební den byl focen od rozbřesku do úsvitu, převážně pak v parném létě, na místě více vzdáleném od Brna tak prosím buď o zkrácení doby focení nebo zajištění ubytování. Fotit nepřetržitě 16+ hodin a dalších 5 hodin řídit auto je na hranici sil, přeci jen i fotografové jsou lidé a mají jen jedno zdraví.

Fotokoutek

Fotokoutek může sloužit pro zabavení svatebčanů např tehdy, kdy jeden fotograf fotí portrétní snímky novomanželů. Tímto způsobem se akčnější svatební hosté mohou odreagovat a příběhem snímku třeba i vytvořit vzkaz nic netušícím novomanželům.
V případě, že na svatbě je pouze jeden fotograf, tak doporučuji fotokoutek omezit pouze na krátkou dobu, aby se fotograf dále mohl soustředit na focení novomanželů.

Oběd pro fotografa

Nelpím na nutnosti dostat svatební oběd, ale taky musím jíst. V případě, že půjdu na oběd jinam, je třeba počítat s tím, že nebudu na hostině přítomen (dle dostupnosti restaurace) 30 až 60 minut. V opačném případě pověřte prosím někoho, kdo mi předem oznámí místo u svatebního stolu, abych si tam mohl odložit své vybavení. Ideální místo je kdekoli, odkud na vás budu vidět a kde v nebudu sedět hned vedle dětí.

Speciální požadavky na focení

Jakékoli nápady velmi vítám a rád vám je pomohu zrealizovat, jen ty extrémnější bych rád znal předem abych se mohl lépe připravit (například focení v noci, focení ve vodě,  špatně dostupném místě, atp.)

Tiché focení v kostele

Je pochopitelné, obzvláště u věřících, že nechtějí být příliš rušeni při obřadu. Pokud je to možné, snažíme se fotit maximálně taktně.

Navlhčené rty

Lesklé rty vypadají podstatně lépe, než vyschlé a není nic jednoduššího, než si čas od času rty navlhčit a třeba si přitom ještě protáhnout obličej a uvolnit si mimiku.

Koordinátor pro společné snímky s rodinami

Zvolením schopného jedince (pokud se rodiny vzájemně vůbec neznají a jsou početnější, z každé rodiny jednoho), který pomůže organizovat skupinky na focení, pomůže řadit, pohlídá, jestli někdo významný nechybí, nám usnadní a hlavně velmi urychlí focení skupinových fotografií.

Kontaktní osoby

I pro mě je důležité, abyste si váš velký den užili. Někdy se ale budu potřebovat zeptat na nějakou drobnost. Vyberte proto někoho blízkého kdo zná dané místo i většinu příbuzenstva (např. někdo ze sourozenců) abych případné dotazy mohli směřovat na něj a vás nemusel rušit od zábavy.

Dívání se do objektivu

V pasážích, kdy fotím převážně stylem reportážním (zachycuji běžící děj) se prosím dlouze a upřeně nedívejte do objetivu, spíše se tvařte, jako bych tam nebyl! :)

[socialring]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.