Průběh svatebního dne

Ve svatební den

Při plánování svatebního dne je vhodné  si vytvořit takový harmonogram,  kdy před obřadem budete mít přibližně půlhodinovou rezervu. Chystáte-li obřad na svatbami velmi vytíženém místě nebo pokud vás čekají přesuny před obřadem v řádu desítek kilometrů, tak si předchozí větu přečtěte ještě jedenkrát. Pro lepší orientaci ve vašem svatebním dnu mi pomůže, pokud mi poskytnete přibližný časový harmonogram celého dne (časy a místa: oblékání, líčení, snídaně, přesun na obřad, obřad, přesun na hostinu, atd. ).

Ranní přípravy

Ranní přípravy jsou výbornou příležitostí, kdy si nevěsta (a někdy i ženich, pokud je na blízku) stačí zvyknout na přítomnost fotografa. Alespoň trochu se osmělí a po další část dne ho již tolik nevnímají.

Z mého pohledu není nutné, abych jako fotograf byl přítomen od prvních minut u kadeřnice, ale rád bych zachytil poslední část kompletace účesu. Nebudete-li mít všechny části ranních příprav na jednom místě, tak vás mezi jednotlivými místy mohu svézt autem. V teplých letních dnech se můžete nechat malovat třeba i venku na louce za domem. Stačí k tomu jen přemístit zrcadlo, židli a třeba odkládací pultík. Pokud by na stejném místě probíhalo i česání, tak pravděpodobně bude nutné přivést i elektrický proud. Budou-li přípravy probíhat v domě, tak si prosím vyberte místo, kde bude v tu dobu hodně světla (např. pomocí SUNCALCu) nebo je obecně světlejší díky větším oknům. Ještě si prosím uvědomte, že na vše, co bude neuklizené, se může objevit i na fotografiích jako rozptylující prvek.

Jelikož některé páry (nevěsty:)) si přejí mít zachycené i detaily různých drobností dotvářejících svatební atmosféru, tak si je někde po ruce nachystejte (prstýnky, kytici, svatební oznámení, svatební noviny…;  nevěsta: šaty, parfém, bižuterie, botky, podvazek…; ženich: kravata, manžetové knoflíčky, hodinky…). Svatební fotograf pak v krátkých prostojích může tyto doplňky dle přání vyfotit.

fotografie ze svatby Hanky a Kuby v Jeseníku nad Odrou

Obřad

Příchod na místo oddání

Pravděpodobně vás jeden z rodičů doprovodí uličkou mezi zbylou rodinou, kamarády a známými, ale i kdybyste neprocházeli seřazeným špalírem, jděte pomalu. Pokud před vámi půjdou družičky, nechte si od nich několikametrový odstup, nebudete pak za nimi tolik schovaní. A chcete-li mít událost ještě delší, nechte si zahrát dva různé pochody :)

Novomanželský slib a polibek

Pro mnoho páru je novomanželský polibek jednou z nejzásadnějších fotografií, pro některé fotografy středně velkou noční můrou. Určitě tu nejsem od toho abych vám mluvil i do tak intimních záležitostí, ale i u nesmělého polibku posečkejte alespoň tři sekundy, abych stihl vytvořit několik snímků. Pokud plánujete náruživější polibek, informujte o tom prosím i fotografa, aby se mohl rozhodnout, kam si má přesně stoupnout.

J + J Dražkovi svatební foto Brno

Další možnost k políbení se při obřadu v kostele se naskýtá v okamžiku, kdy kněz vyzve k pozdravení pokoje (obvykle se podávají pouze ruce). K vyjádření pokoje (usmíření) není nutné použít gesto podání rukou, ale je možné se v této části mše i políbit na znamení pokoje. Fotograf má pak další příležitost vyfotit polibek z jiného místa.

Prstýneky pomalu nasazovat

Svatební fotografie L+H, Rosice a Zastávka u Brna
Chcete-li, aby na fotce bylo zachyceno i samotné nasazování prstýnků, nasazujte je velmi pomalu a prsty mějte tak, ať je prstýnek shora vidět (ideálně směrem, kde stojí fotograf). Zkuste si to párkrát předem, ať  nad tím při samotném aktu nemusíte přemýšlet a můžete se plně koncentrovat na svého partnera.

Odkládání a držení kytice

Kytice je jedním z nejvýraznějších doplňků nevěsty a byla by škoda, kdyby zůstala někde odložena. Její nespornou výhodou je, že nemusíte stále vymýšlet, co a jak s rukama při focení (na rozdíl od ženicha). Zároveň prosím galantní ženichy, aby se nabídli k držení kytice nevěstě až po obřadu.
Pokud v obřadní síni, kostele, nebo jiném oddávacím prostoru budete během obřadu sedět, určitě bude možnost si odložit kytici např. na klekátko před vámi. Pokud se rozhodnete ji odložit, tak prosím květy směrem od Vás (stonky k Vám).
Při podpisech ji odložte tak, aby byla položena v blízkosti matriky nebo podpisového archu opět dle výše zmíněného.

Podpisy

Pokud přemýšlíte nad každým detailem svého velkého dne, ať si ženich dá do kapsy svého nebo svědkova obleku pěknější pero, než bývá obvykle při matričním archu (v lepším případě vám bude podána nereklamní propiska).

Je-li možnost se při podpisu posadit, učiňte tak prosím, na fotkách nebudete působit tak zhrbeně a bude vám vidět i do obličeje. Místo pro podepisování je vhodné zvolit světlejší s dostupností alespoň ze tří stran (nikoli malý stoleček v tmavém rohu).

Oddávajícího nechte zkontrolovat občanky svědků ještě před obřadem. Jednou za pár let se stává, že oddávající přestřihne rožky všech občanek co mu projdou rukama. :)

Odcházení od oltáře

Zcela jistě budete rozdávat úsměvy na všechny strany, užívejte si to a přitom běžte pomalu, ať si tuto krásnou část dne o chvíli prodloužíte. Fotograf, ale i kamarádi, kteří na vás před místem obřadu chystají překvapení, vám za to budou určitě velmi vděční.

Místo a načasování gratulací

Existuje několik možností, kdy přijímat gratulace. Každá má své výhody i nevýhody, jen je třeba si vybrat.
Gratulace ihned po obřadu před východem z kostela/obřadní síně jsou nejčastěji zvoleny při nevlídném počasí. Někde bývá zvykem prvně odejít od oltáře ke vchodu (zůstává se vevnitř), kde se přijímají gratulace. Jinde se přijímají na místě oddání. Nevolte si prosím ale místa v kostelech/budovách, kde není světlo.
Gratulace po východu z kostela/obřadní síně má oproti předchozí variantě pro fotografa výhodu pouze lepšího osvětlení a více místa pro pohyb.
Obě dvě varianty jsou před obvyklým skupinovým focením, ve kterém chcete zachytit všechny přítomné. Gratulace jsou více plné emocí po obřadu než až na hostině. Někteří ale po gratulacích odchází a nezůstávají na skupinové focení.
Gratulace na hostině doporučujeme pouze v případě, kdy všichni svatební hosté jsou pozváni na hostinu. Odpadá vám tak „starost“ s odkládáním a převážením již obdržených darů.
Poslední možností jsou kombinované gratulace. Například po obřadu je přijmete od hostů, kteří se dále nebudou odebírat na hostinu, a na hostině od všech přítomných (tato verze je vhodné u větších svateb).

Skupinové focení

Rychlejšímu a hladšímu průběhu skupinového fotografování velmi prospěje zvolení koordinátora, který bude vědět o všech skupinkách, se kterými novomanželé chtějí být vyfoceni, a bude skupinky informovat, kdo a kdy se půjde fotit (případně i v jakých pózách).
Ideálním místem pro skupinové focení je svažité prostornější místo (schody, svah) s ukončeným pozadím (stromy, mez, budovy, horizont..) nebo prostornější místo, kde si mohu jako fotograf stoupnout výš než bude stát skupina (zeď, schody, žebřík), aby i ti, kteří budou stát v zadních řadách byli vidět.

Poslední dobou ale dospívám k závěru,  že pokud s Vámi tráví fotograf nebo více fotografů celý den, je vhodné udělat pouze několik skupinových fotek a využít čas svatebního dne zajímavější aktivitou než hodinové variace na téma: ženich s kamarády z práce, ženich s lepšími kamarády z práce, ženich s kamarádkami z práce, ženich s vrátnými z práce, ženich a jeho kancelář, ženich a vedlejší kancelář… , nemyslíte?  Fotograf má během dne ještě mnoho příležitostí vás s kamarády a rodinou vyfotit, stačí pak jen říct.

Hostina

Na hostině zprvu, než se půjdeme alespoň jedenkráte fotit, prosím nepijte červené víno a obecně minimalizujte možnost zašpinění šatů a obleku.