Portrétní focení novomanželů

Z žádné fotky nebude mít pravděpodobě radost jako z té, na jejíž tvorbě jste se se zapálením podíleli!

Načasování portrétního focení

Každý pocházíme z odněkud, vyrůstali jsme v nějakém prostředí a to prostředí nás ovlivňovalo, ať už se nám to líbí nebo ne. Na svatbě se setkávají minimálně dvě taková prostředí, a to z rodin novomanželů, jejich přátel… Aby to nebylo málo komplikované, tak každá z těchto skupin si s sebou nese nějaká očekávání.  Pro někoho třeba je nepřípustné, aby se ženich s nevěstou viděli před obřadem ve svatebních šatech – obleku, jinému zas přijde zvláštní, když fotografie novomanželů vznikají déle jak hodinu, a příkladů bych mohl uvést mnohem větší množství. Před svatbou doporučuji, abyste s nastávající/m toto téma probrali a když si to vyjasníte, bude pro vás jednodušší rozhodování nejen ve věcech týkajících se focení. Proč to píši?

Typickým českým svatebním přežitkem je sníst oběd, nakrojit dort a odjet se fotit na dvě hodiny, na v lepším případě 20km vzdálený zámek, kde se po obědě kupí turisté ve všech částech zahrady. Pravdou je, že po několika letech si už nikdo z přítomných nebude na váš dlouhý odjezd vzpomínat. Přesto si myslím, že je vhodnější tuto přetržku vašeho svatebního dne neprovádět tak výrazně. To lze provést rozdělením fotografování do několika kratších bloků (s focením v různých prostředích):

 • focení před obřadem (po ranních přípravách) – zde ještě nebudete mít pomačkané šaty, orosené čelo nebo tvář v odstínech rtěnek všech přítomných žen. Ovšem je třeba dávat větší pozor, abyste se nikde neumazali a pečlivěji hlídat čas.
 • krátké focení v rámci příprav – využití krátkého časového úseku, kdy se čeká například na příjezd hostů nebo by bylo škoda nevyužít na pár minut fotogenických prostor
 • focení ihned po obřadu – asi nejhorší možný čas, kdy hladovějící příbuzní očekávají přesun na hostinu. Není vhodné se fotit v blízkosti všeho komentujících svatebčanů, kteří dosti často spíše negativně rozptylují. Této části dne doporučuji využít pouze tehdy, pokud by místo k focení bylo příliš vzdálené od místa hostiny a z časových důvodů již nevyplati se vracet nebo pokud by obřad skončil nepředpokládaně brzy.
 • focení ihned po obědě nejčastější, ale né nejvhodnější čas. Výhodou je, že s tímto časem většina svatebčanů tak nějak počítá a ti, kteří ještě dojídají, si ani nevšimnou vaší nepřítomnosti. Ovšem i novomanželé bývají po vydatném obědě vyčerpáni a do focení nemají takovou chuť jako v pozdějších hodinách. Navíc je v tento čas slunce na obloze velmi vysoko a dělá nepěkné tvrdé stíny.
 • focení během odpoledne – se velmi podobá focení ihned po obědě s tím rozdílem, že slunce je mírně přívětivější, novomanželé o trochu lépe spolupracují a všichni jsou již nasyceni.
 • podvečerní focení – v tuto část dne vznikají nejpůsobivější snímky s teplejšími nádechy barev. Je vhodné fotit přibližně hodinu před západem slunce až chvílu po západu.
 • noční focení – lze k němu využít nápaditě osvětlených míst v blízkosti hostiny, obvykle trvá jen pár minut a výsledkem jsou neokoukané snímky. Ne vždy je ale touha vytvořit na místě takové snímky silnější než zábavný program večera.

Při plánování vašeho velkého dne je třeba se rozhodnout, v jaké časy bychom se fotili, na jakých místech a s jakou tématikou. Obecně doporučuji se na focení vzdálit 2 až 3 krát, přičemž jeden z bloků je časově dominantním. Příkladem lze uvést hodinové vzdálení se po obědě a půl hodiny v podvečer. Pokud by ale svatba byla na rozlehlejším fotogenickém místě, tak focení může probíhat po delší část dne tak, že svatební fotograf si nachystá scénu, odchytne si vás na pár minut, pořídí několik snímků a ihned se můžete vrátit k probíhající zábavě.

Pomocník z řad svatebčanů

Pomocník je při tvorbě svatebních snímků nejdůležitější osobou hned po nevěstě a ženichovi a fotografovi. Může jím být přímo fotografův profesionální asistent nebo nějaký kamarád svatebčanů svatební hostiny přítomný.

Ne vždy je tak dokonalé světlo, aby nebylo třeba ho například změkčit nebo scénu vytvořit více kontrastní. K takovému účelu je asistent na správném místě s odrazovou deskou nebo bleskem instruován pokyny fotografa. Práce to není těžká ani špinavá.

Doplňky na focení

Ne všechny páry jsou fotogenické, ale přinejmenším téměř všechny jsou hravé, přeci jen je věkový průměr mnou focených svateb kolem čtvrt století. Pokud jsou novomanželé ostýchavější a „myslí si“, že nejsou fotogeničí, lze jejich pozornost rozptýlit použitím rekvizit, kdy více vnímají pouze sebe a rychleji si přestanou uvědomovat fotografovu přítomnost. Vhodné je použít rekvizity k focení, pokud chcete mít svatební fotografie laděné do určitého stylu. Podle toho je třeba též zvážit, od jaké linky se bude styl odvíjet a co se vám líbí za typ rekvizit. Nemáte-li žádný styl vybraný či vytříbený, tak popřemýšlejte nad drobnostmi, které máte společné a určitě na něco dojdete. Obecně mohu mezi doplňky zařadit:

 • dopravní prostředky (od kola, auto, loďka, …),
 • drobnosti (grilandy, bubliny, tabulky, nápisy, pusinky a knírky …),
 • nafukovací balónky, lucerny, lampiony (pouze pro noční užití),
 • deštník (y), závoj, stejné boty, gumáky, …,
 • tématické rekvizity (golfové hole, fotbalový míče, …).

svatební fotograf Přerov - svatba Toma a Klárky v retro stylu

Pohodlné boty a boty na přezutí

Tato položka platí obzvláště pro nevěsty. Je velmi vhodné si boty trochu rozchodit, ale velmi těžké do té míry, aby se jim přizpůsobila noha na celodenní maraton.
Proto doporučuji oběma novomanželům, aby si nachystali takovou další obuv, která bude ladit s dalšími doplňky a do které se můžete po část portrétního focení přezout. Všechny čtyři nohy vám za to budou velmi vděčné, navíc pohyb těžším nebo vlhčím terénem je pro mužskou hladkou podrážku a ženské jehly jistým druhem hazardu se zdravím i s čistotou obuvi. Další možnou variantou je pouze změna obuvi nevěstě, která si toto tajemství schová pod šaty s dlouhou sukní. Ideální je v tomto případě výměna za boty stejné výšky, jako má nevěsta hlavní svatební obuv.
V případě, kdy je na váš svatební den predikováno deštivé počasí, doporučuji si připravit i třeba gumáky.

Předpřipravená místa k focení

Nemáte v blízkosti hostiny místo, které by odpovídalo vašim představám a líbí se vám představa piknikového prostředí v polích nebo na kraji lesa? Popřemýšlejte s vaší drahou polovičkou a určitě vymyslíte prostředí, ke kterému máte blízko, může to být třeba: piknikový koš na dece na louce, stoleček se židličkama v polích, plátěný stan s honosnými doplňky na kraji lesa, sedačka nebo křeslo v polích… Jak vidíte, možností je nepřeberné množství, stačí zapojit fantazii. Větší a sofistikovanější inscenovaná prostředí je třeba dopředu vytvořit, abychom s přípravou nemarnili čas v době plánovaného focení.

Svatební fotograf Kyjov - Vintage Svatba Petra a Ondřej

Přesun na místo focení

Pokud se budete přesouvat autem, tak počítejte s tím, že do osobního auta se vejdou (v případě, kdy má nevěsta kruhy) 4 lidé, aby si novomanželé nepokrčili oblečení. Před odjezdem si raději ještě zkontrolujte, jestli máte všechny doplňky s sebou, obzvláště pak kytici a deštník.

[socialring]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.